Priser, der holder

Vi stiller meget høje krav til den kvalitet og service, vi yder dig som patient, og vi mener ikke, at du skal betale for mere end det, du får.
Når vi behandler dine tænder på vores klinik i Hillerød kan du regne med fair priser på tandbehandling.

Du vil altid få grundig information om din individuelle tandbehandling og et skriftligt prisoverslag, som holder. For os er det vigtigt, at du ikke kommer ud for overraskelser, heller ikke, når det gælder prisen på din tandbehandling.

Tilskud
Finansiering

Tandlæge pris

Du skal kende omfang og pris når du står overfor en større behandling. Vi udarbejder derfor et individuelt behandlingsforslag til dig, så du aldrig er i tvivl om hverken behandling, forventet resultat eller pris

Priserne for tandlægearbejde kan inddeles i to grupper, de faste priser og de frie priser på tandbehandlinger/ydelser.

De faste priser på tandbehandling

De faste priser er bestemt ud fra en overenskomst mellem Sygesikringen og Dansk Tandlægeforening og dermed ens for alle tandlægeklinikker.

Læs mere om tandlægepriser på borger.dk

Du kan også læse mere om priser og behandlinger for tandlæge behandlinger på borger.dk, som er det offentliges hjemmeside.

De frie priser på tandbehandling

Se vores frie priser til højre

De frie priser på behandlinger kan være forskellige fra tandlæge til tandlæge.

Her på siden kan du få et overblik over vores frie priser på de forskellige tandlægebehandlinger.

Her ser du vores frie priser på tandlægebehandlinger

Tabel TitleColumn 3Column 4Column 5
Frie priserVores prisPris efter dk-tilskud
gr. 1+2
Pris efter dk-tilskud
gr. 5
Pris efter dk-tilskud
gr. 1+2 efter 5 år
Konsultation uden behandling250,-
Bedøvelse395,-
CBTC scanning 3D2500,-
Plastfyldning FRA:507,70 – 2.434,-
Plastisk opbygning inkl. stift1.956,-
Tandblegning2.736,-
Rodbehandling, pr. kanal1.350,-250,-250,-
Rodbehandling, efterfølgende kanaler i samme tand650,-/stk.465,-465,-
Rodspidsamputation FRA:3.500,-
Operativ fjernelse af visdomstand FRA:2.500,-800,-800,-
Bidskinne inkl. indslibning3.130,-545,-545,-
Tandregulering pr. kæbe FRA:16.500,-
Guldkrone FRA:6.500,-1.200,-310,-2.100,-
Porcelænskrone med metal6.475,-1.200,-310,-2.100,-
Keramisk krone6.475,-1.200,-310,-2.100,-
Porcelænsfacade5.366,-1.200,-310,-2.100,-
Porcelænsbro, 3 led FRA:18.000,-
MK-bro, 3 led FRA:18.000,-
Knogleopbygning inkl. membran4.164,-800,-800,-800,-
Hel protese, overmund eller undermund  FRA:9.193,-1.300,-2.300,-
Unitor protese med støbt stel FRA:9.300,-5.200,-
Underforing af protese1.926,-375,-

Implantatpakke (1. implantat):

Column 1Column 2Column 3Column 4Column 5Column 6
Implantat operation3093,-2000,-1000,-3000,-
Implantat fixtur4283,-1500,-310,-2625,-
Implantat abutment3926,-1100,-310,-1925,-
Implantat kroneFRA:6.467,-1200,-310,-2100,-
I alt:FRA:17.000,-5800,-1930,-9650,-

Her ser du vores faste priser på tandlæge behandlinger

Sygesikrings gruppe 1 UNGE 18-25 ÅR
Tabel TitleColumn 3Column 4
BehandlingPrisTilskud fra DK gr. 1,2,5100%Din pris eft. DK tilskud
Tandeftersyn+rensning0,-
Diagnostik m.v.
Tabel TitleColumn 3Column 4
BehandlingPrisTilskud fra DK gr. 1, 2, 5 100%Din pris eft. DK tilskud
Regelmæssig undersøgelse 18-26 år95,67,-100%0,-
Regelmæssig undersøgelse over 26 år169,39,-7087,10,-
Bitewings i.f.m. undersøgelse216,31,-6865,87,-
Bitewings i.f.m. udvidet grundydelse216,31,-6865,87,-
Tandrensning a211,99,-105109,01,-
Tandrensning b149,64,-7778,38,-
Udvidet diagnostisk grundydelse350,68,-121180,34,-
Individuel forebyggende behandling168,18,-6486,47,-
Tandfyldninger
Tabel TitleColumn 3Column 4
BehandlingPrisTilskud fra DK gr. 1, 2, 5 100%Din pris eft. DK tilskud
Plast, enkeltfladet/gradvis ekskavering961,-31071,09,-
Tandudtrækninger og operative fjernelser
Tabel TitleColumn 3Column 4
BehandlingPrisTilskud fra DK gr. 1, 2, 5 100%Din pris eft. DK tilskud
Tandudtrækning pr. tand334,99,-150124,55,-
Standsning af efterblødning v/udtrækning116,66,-40
Paradentosebehandlinger
Tabel TitleColumn 3Column 4
BehandlingPrisTilskud fra DK gr. 1, 2, 5 100%Din pris eft. DK tilskud
Alm. paradentalbehandling  FRA:488,52,-200251,23,-
Udvidet tandrensning290,42,-125149,33,-
Tandrodsrensning  FRA:109,70,-5556,42,-

Tilskud

I Danmark findes der forskellige muligheder for at få tilskud til din tandlægeregning. Som dansk statsborger opnår du automatisk en form for tilskud, men du kan godt opnå flere…

Den Offentlige Sygesikring
Du får tilskud til tandlægeregningen, hvis du er statsborger i Danmark. Du modtager tilskuddet via Den Offentlige Sygesikring, og beløbet trækkes automatisk fra på din regning allerede her på klinikken. Du behøver således ikke selv gøre noget for at opnå tilskuddet.

Sygesikringen Danmark
Skal du også opnå tilskud til regningen fra Sygesikringen Danmark skal du være medlem af Sygesikringen Danmark.

Læs mere om tilskud fra Sygesikringen Danmark >

Hvis du gerne vil have det, kan vi registrere dit medlemskab af Sygesikringen Danmark og herefter indberetter alle dine tandlægeudgifter. På den måde skal du ikke mere tænke på at oplyse om dit medlemskab til os, men blot modtage dine tilskud automatisk.

Tilskud fra din kommune
I særlige tilfælde kan du også få økonomisk støtte fra din lokale kommune til tandlægeregningen. For at opnå sådanne tilskud, skal du drøfte det personligt med en sagsbehandler inden behandlingerne hos os påbegyndes.

Kommunen kræver i langt de fleste tilfælde, at vi afgiver et skriftligt behandlingsforslag og tilbud på din behandling, før din anmodning kan blive vurderet. Vi kan rådgive dig til hvordan du kommer videre med sådan en anmodning til støtte fra kommunen.

Finansiering

Lån til tandbehandling – billigt og enkelt!

Din Tandlæge i Hillerød giver dig mulighed for at fordele tandlægeudgiften ud i overkommelige portioner. Det gør vi ved at tilbyde finansiering af din behandling fra en af landets førende finansieringspartner: Denti.dk. Klik ind, udfyld ansøgningen, og få dit smil tilbage :-)